40 pytań do fotografa ślubnego – o co zapytać fotografa?

Często zdarza się tak, że ze stresu możecie zapomnieć zapytać swojego potencjalnego fotografa o najważniejsze kwestie – w jego gestii powinno być to, aby przedstawił Wam temat wyczerpująco. Jednak abyście czuli się pewnie i spokojnie, śmiało możecie zanotować sobie poniższe pytania i zadać je swojemu fotografowi na spotkaniu, jeszcze przed podpisaniem umowy.

Poniżej znajdziecie pytania, które dla Was przygotowałam i jednocześnie moje odpowiedzi na te pytania 🙂 Zaczynajmy!

1. Kiedy zaczyna się i kończy Twoja praca w dniu naszego ślubu?

Moja praca w dniu Waszego ślubu zaczyna się najczęściej od momentu Waszych przygotowań, a kończy po oczepinach i zabawach im towarzyszących (najczęściej ok. godz. 1:00). Możemy jednak ustalić inny zakres czasowy mojej pracy na Waszym ślubie – wszystko zależy od Was.

2. Jak możemy przygotować siebie i otoczenie, aby zdjęcia były jak najlepsze?

Najważniejsze to podejście do wszystkiego na luzie, bez stresu. Pamiętajcie, że ja jestem
z Wami cały dzień i pomagam Wam w razie sytuacji kryzysowych. Pomagam także dobrze się ustawić do zdjęcia, jeśli tego sobie życzycie – jednak jestem zwolennikiem teorii
(a właściwie praktyki), że najlepszy reportaż to ten, który jest w stu procentach naturalny
i niepozowany. Wasze otoczenie – przede wszystkim miejsce przygotowań – powinno
być uprzątnięte z wszystkich niepotrzebnych przeszkadzaczy (np. walizek, plastikowych torebek, rozwalonych butów), warto wyłączyć telewizor, który może psuć nam tło. Jeśli nie posiadacie stylizowanych wieszaków na garnitur i suknie, zwróćcie uwagę, aby nie były to plastikowe wieszaki – drewniane będą prezentować się dużo lepiej.

3. Czy pracujesz sam/sama?

Tak, pracuje sama. Jeśli będzie taka konieczność i wyrazicie zainteresowanie
– mogę zaproponować usługę drugiego fotografa. Drugi fotograf gwarantuje większą liczbę zdjęć i ich różnorodność. Polecam skorzystać z takiej opcji w przypadku bardzo dużych wesel – powyżej 120-150 gości.

4. Kto wykona nasze zdjęcia?

Ja sama wykonam Wasze zdjęcia. Dokonam także ich selekcji i ich obróbki.

5. Czy masz rozwiązanie dla osób, które nie potrafią i nie lubią pozować?

Takie rozwiązanie jest bardzo proste – pozostać sobą, nie próbując udawać kogoś
kto umie pozować. Gdy zostaniecie w stu procentach naturalni, zdjęcia będą wyjątkowe
i Wasze, a chyba to chcemy uzyskać? Jeśli jednak Was to nie przekonuje, możecie śmiało poszukać na YouTube filmików z sesji zdjęciowych lub samego reportażu ślubnego
i przeanalizować oczekiwania fotografa, które ma w trakcie takiego wydarzenia. Taki research pozwoli Wam na wizualizację sytuacji i oswojenie się z tym, jak wszystko może wyglądać. Dowiecie się, że nie taki diabeł straszny jak go malują 😉

6. Czy posiadasz kurs liturgiczny (w przypadku ślubu kościelnego)?

Tak, posiadam kurs liturgiczny, który upoważnia mnie do fotografowania ślubu kościelnego.

7. Co się stanie jeśli zepsuje Ci się sprzęt w trakcie zlecenia?

Jestem przygotowana na taką okoliczność. Posiadam dwa aparaty, mnóstwo kart pamięci, baterii, a także trzy lampy błyskowe. Możecie czuć się spokojnie w tej kwestii.

8. Co się stanie jeśli nie będziesz mogła/mógł pojawić się na naszym ślubie?

W mojej umowie znajdziecie zapis, który mówi o tym, że w przypadku mojej niedyspozycyjności z przyczyn losowych w miarę możliwości mogę poszukać dla Was zastępczego fotografa, wtedy pokrywam ewentualne różnice w kosztach. Jednak zastępstwo to możecie odrzucić i sami znaleźć drugiego, zastępczego fotografa.
Możemy też umówić się na opcję zastępstwa tylko podczas reportażu ślubnego – wtedy ja przejmę materiał i dokonam jego selekcji i obróbki.

9. Ile będziemy czekać na gotowe zdjęcia?

W moim przypadku jest to maksymalnie 90 dni od dnia Waszego ślubu – taki zapis jest w umowie. Zazwyczaj oddaję zdjęcia w ciągu 30/45 dni. Dwa dni po Waszym dniu dostajecie ode mnie galerię z zajawką, która zawiera kilka kadrów z najważniejszych momentów.

10. Czy dostaniemy surowe zdjęcia?

Nie, w mojej umowie zastrzegam, że nie oddaję surowych zdjęć. Chcę bowiem, aby końcowy produkt, który otrzymacie był w stu procentach zgodny z moją wizją i stylem. Nie oferuję możliwości „wykupu” surowych zdjęć.

11. Czy potrzebujesz noclegu?

To zależy gdzie odbywa się Wasze wesele. Jeśli jest to ponad 100 km od miejsca, w którym mieszkam – tak potrzebuję noclegu. Nocleg powinien być zagwarantowany i opłacony przez Was.

12. Czy pokrywamy koszty dojazdu?

Podobnie jak powyżej – to zależy gdzie odbywa się Wasze wesele – jeśli jest to ponad 100 km od miejsca, w którym mieszkam – tak, pokrywacie koszty dojazdu. Koszty dojazdu wynoszą 2 PLN za każdy 1 km powyżej 100 km w dwie strony. 
Jeśli miejsce Waszego wesela znajduje się do 100 km od Góry (Dolny Śląsk) to dojazd jest gratis.

13. Jaki jest Twój styl i czego możemy oczekiwać po twoich zdjęciach?

Uwielbiam naturalne zdjęcia, na których widać emocje. Kolory, których możecie się spodziewać to żywe, ciepłe odcienie. Pamiętaj, żeby obejrzeć przynajmniej kilka pełnych reportaży zdjęć wybranego fotografa, aby upewnić się, że na pewno pasują Wam takie, a nie inne zdjęcia.

14. Czy podpowiesz nam miejsce na sesję plenerową?

Oczywiście. Zwracam zawsze uwagę na fakt, że warto dobrać miejsce na sesję ślubną do stylu Waszego wesela, czy nawet do sukni Panny Młodej. Duża princeska lepiej będzie prezentować się w pałacu, aniżeli w lesie. 

15. Jak wygląda podpisanie umowy?

Przed podpisaniem umowy musimy umówić się na spotkanie – tak, musimy! U mnie jest to obowiązkowe. Dlaczego? Dlatego, że chciałabym Was poznać, usłyszeć Waszą historię i to czego oczekujecie od fotografa ślubnego. Na takim spotkaniu omawiam Wam swoją umowę i przedstawiam swój punkt widzenia. Podkreślam najważniejsze kwestie, a co za tym idzie, mam pewność, że wiecie czego możecie się spodziewać po współpracy ze mną.

16. Czy możemy podpisać umowę na odległość?

Tak, możemy podpisać umowę na odległość. Nasze spotkanie również może odbyć się online.

17. Jak daleko dojeżdżasz na ślub?

Mogę dojechać wszędzie tam, gdzie będziecie sobie tego życzyli. Uwielbiam podróże, dlatego nie jest to dla mnie problemem. Pamiętajcie jednak, że powyżej 100 km od Góry (Dolny Śląsk) doliczam koszty dojazdu. Patrz pytanie 12.

18. Co dokładnie zawiera oferta?

Dokładną ofertę przedstawiam Wam po pierwszym kontakcie, jeśli Wasz termin jest dostępny w moim kalendarzu. Otrzymujecie ją w pliku .pdf, w którym znajdziecie wszelkie szczegóły.

19. Czy możemy mieć wgląd do umowy przed jej podpisaniem?

Oczywiście, jeśli wyrazicie zainteresowanie podpisaniem umowy, mogę przed spotkaniem wysłać Wam swoją umowę na maila, tak abyście mogli na spokojnie się z nią zapoznać.

20. Ile ślubów obsługujesz podczas jednego weekendu, a ile rocznie?

Jeden weekend to jeden ślub. W rzadkich przypadkach decyduje się na dwa śluby w jeden weekend. Rocznie jest to ok. 15-20 ślubów.

21. Jak długo pracujesz jako fotograf ślubny?

Fotografią ślubną zajmuje się 5 rok. Fotografią ogólnie ponad 7 lat.

22. Czy oddajesz też czarno-białe zdjęcia? Co jak nie lubimy takich zdjęć?

Tak, oddaję również czarno-białe zdjęcia, może ich być ok. 10-20 sztuk. Jeśli nie lubicie takich zdjęć po prostu mi o tym powiedzcie i będę wiedziała, aby takich Wam nie oddawać 😉

23. Jak zabezpieczasz zdjęcia przed ich utratą?

Od momentu reportażu – zapisuje Wasze zdjęcia na dwóch kartach pamięci jednocześnie. Po zgraniu zdjęć, przechowuje je na dwóch różnych dyskach.

24. Czy podana w ofercie liczba zdjęć to liczba minimalna czy ostateczna?

Podana liczba zdjęć w mojej ofercie to liczba minimalna – zazwyczaj oddaję więcej zdjęć, dotyczy to zarówno reportażu, jak i sesji ślubnej.

25. Czy oferujesz opcję drugiego fotografa na ślub?

To zależy, sprawdź pytanie 3.

26. Czy przynosisz własne oświetlenie?

Oświetlenie, które przynoszę sama to fotograficzne lampy reporterskie, które są wyłącznie na mój użytek. Jakiekolwiek inne oświetlenie nie leży w mojej gestii.

27. Czy oferujesz sesje narzeczeńskie?

Tak, oferuje sesje narzeczeńskie. Śmiało pytajcie o tę sesję, jeśli jesteście zainteresowani – przedstawię Wam swoją ofertę.

28. Kto wybiera zdjęcia do obróbki – my czy fotograf?

We współpracy ze mną – to ja wybieram zdjęcia do obróbki. Wy wybieracie zdjęcia, które dostaniecie w postaci odbitek.

29. Kiedy warto wykonać sesję ślubną? W dniu ślubu czy w inny dzień?

To zależy od Was. Jeśli macie piękny teren w okolicy Waszego miejsca wesela, to zachęcam do wykonania zdjęć w dniu ślubu. Sesja w dniu ślubu, to także inne emocje – prawdziwe, widoczne na pierwszy rzut oka. To jest to, czego oczekujemy od zdjęć, czyż nie?

30. Czy wykonujesz zdjęcia grupowe?

Tak, jeśli wyrazicie taką chęć to jak najbardziej wykonuję zdjęcia grupowe.

31. Czy możemy domówić odbitki i album/fotoksiążkę?

Oczywiście. Poinformujcie mnie o tym odpowiednio wcześniej, dzięki temu dostarczę Wam końcowy produkt w ilościach, które oczekujecie.

32. Czy fotografujesz śluby humanistyczne?

Tak. Ślub humanistyczny to świetna instytucja, która pozwala stworzyć wspaniałe wydarzenie. Byłoby wspaniale zatrzymać je na kartach fotografii.

33. W jakiej formie otrzymamy zdjęcia?

Ode mnie otrzymujecie w pierwszej kolejności link do galerii. Następnie po wyborze zdjęć na odbitki, dostarczam Wam odbitki i pendrive z całością zdjęć. Liczba zdjęć jaką ode mnie otrzymacie, a także liczba odbitek jest zawarta w mojej ofercie, później również w umowie.

34. Ile czasu będzie dostępna galeria ze zdjęciami?

Galeria z Waszymi zdjęciami jest dostępna pół roku od momentu, w którym ją otrzymacie.

35. Czy mogę przerabiać zdjęcia otrzymane od Ciebie?

Nie, w umowie zastrzegam, że moje zdjęcia nie mogą być przerabiane, to znaczy, nie możecie nakładać na nie żadnych filtrów i tym podobnych graficznych odpowiedników.

 36. Czy zgoda na publikację zdjęć jest wymagana? Czy możemy ją cofnąć?

We współpracy ze mną zgoda na publikację zdjęć nie jest wymagana – możecie ją udzielić, bądź nie. Jeśli tak ową udzielicie, możecie w późniejszym czasie ją cofnąć i odwrotnie. Pamiętajcie jednak, że zgoda na publikację jest ważna dla fotografa – możliwość udostępnienia zdjęć z Waszego ślubu przynosi rozwój i korzyści Waszemu fotografowi.

38. Jak dokonać rezerwacji terminu?

Aby zarezerwować termin w moim kalendarzu musimy podpisać umowę, a także zadatek musi wpłynąć na moje konto.

39. Czy musimy się spotkać przed podpisaniem umowy?

Tak, patrz pytanie 15. Może to być spotkanie online.

40. Jak wygląda płatność za reportaż?

Płatność za reportaż (oczywiście pomniejszona o kwotę zadatku) następuje w ciągu 7 dni od dnia wykonania reportażu, tj. Waszego dnia ślubu, na moje konto. Istnieje możliwość rozłożenia płatności na raty.

Pamiętajcie, to nie jest wyczerpany temat – takich pytań na pewno znajdzie się więcej, ważne aby nie bać się ich zadawać. Najlepsza współpraca to taka, w której wiemy czego możemy się spodziewać od drugiej strony. Fotograf ślubny to bardzo odpowiedzialny zawód i nikt nie powinien unikać pytań, a jeśli ich unika, to powinna zapalić Wam się czerwona lampka. Nie zostawiajcie niczego domysłom! Pytajcie, pytajcie i jeszcze raz pytajcie 🙂

SposatiFoto
SposatiFoto
Artykuły: 4