5 najczęściej popełnianych błędów przy wyborze fotografa ślubnego.

Jesteście na etapie przygotowań do ślubu i wesela i zapewne zalewa Was fala reklam fotografów ślubnych – to normalne. Jednak, pamiętajcie aby zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, aby nie popełnić najczęściej popełnianych błędów 🙂

Nie każdy fotograf wykonuje takie same zdjęcia…

…to znaczy każdy fotograf ma jakiś określony styl. Wybór fotografa tylko pod kątem, tego że jest fotografem to błąd. Zapoznajcie się z pełnym portfolio fotografa – obejrzyjcie kilka reportaży w całości – abyście mogli zdecydować, czy jego/jej styl w pełni Wam odpowiada. Styl to nie tylko kolory, to również rodzaje ujęć jakie fotograf oferuje (np. pozowane lub reporterskie).

Kierowanie się wyłącznie ceną.

to błąd, który może Was słono kosztować. Jak mówi przysłowie „skąpy płaci dwa razy” – zastanówcie się ile profesjonalnego fotografa kosztuje jego działalność i cała oprawa Waszej usługi (zarówno od strony technicznej, jak i wizualnej). Czym się więc kierować? Stylem, który Wam odpowiada, a także osobowością fotografa, dzięki której będziecie czuli się jak starzy przyjaciele.

Wybór znajomego/wujka/cioci na fotografa ślubnego.

Ile to ja już słyszałam historii, o tym jak ktoś taki „zgubił zdjęcia”, nie włożył karty pamięci, bo zapomniał, albo zapomniał zrobić zdjęć w danym momencie, bo po prostu był gościem i akurat był zajęty czymś innym. Jeśli chcecie uniknąć takich stresów, wybierzcie profesjonalistę. Dzięki temu będziecie mieć pewność, że każdy najważniejszy moment ślubu i wesela został uwieczniony, a przede wszystkim zdjęcia zostaną Wam dostarczone „całe i zdrowe”.

Niepodpisanie umowy z fotografem.

Pamiętajcie, że umowa to podstawa, bez niej fotograf może po prostu nie pojawić się na Waszym ślubie i nie udowodnicie mu, że miał akurat u Was robić zdjęcia. Profesjonalista sam będzie chciał podpisać z Wami umowę. 

Nieokreślenie swoich oczekiwań

Nie każdy fotograf robi np. zdjęcia grupowe czy zdjęcia z gośćmi i to wynika z jego polityki pracy i stylu, dlatego wcześniej powinniście mówić o ujęciach, na których Wam zależy, ale dotyczy to także innych sytuacji w trakcie wesela. Jeśli zaś będziecie oczekiwać niemożliwego w przekonaniu tego fotografa, będziecie zawiedzeni. Pamiętajcie, żeby jasno komunikować swoje potrzeby. Szczera rozmowa, określenie swoich potrzeb i budżetu, będzie dobrym punktem wyjścia, aby nie popełniać powyższych błędów. 

Jeśli chcecie być zadowoleni ze swoich ślubnych zdjęć i współpracy z fotografem – przemyślcie dobrze jego wybór, znajdźcie zdjęcia, które Wam się podobają i szukajcie kogoś, kto takie tworzy! Uwierzcie mi – na polskim rynku jest wielu świetnych fotografów, więc na pewno znajdziesz coś dla siebie (warto zajrzeć chociażby na instagram).

SposatiFoto
SposatiFoto
Artykuły: 4