Szukacie fotografa na swój ślub i nie wiecie czego powinniście się o nim dowiedzieć i o co zapytać? Nadchodzę z małą pomocą i podpowiadam jakie pytania możecie zadać wybranemu usługodawcy. Jednocześnie odpowiadam Wam na nie w swoim imieniu, tak abyście dowiedzieli się o tym jak wygląda współpraca ze mną.

1. Jak wygląda Twoja praca?
Moja praca rozpoczyna się w momencie przyjazdu na miejsce przygotowań Panny Młodej czy też Pana Młodego (w zależności od tego co wcześniej uzgodnimy). Zawsze staram się być odpowiednio wcześniej, tak żeby na pewno zmieścić się w czasie przygotowań i nie generować żadnych spóźnień. Trzeba zaznaczyć, że zminimalizujecie możliwość spóźnienia czy dodatkowych stresujących sytuacji, gdy będziecie szykować się w tym samym miejscu. Poza tym, jedno miejsce gwarantuje spójność całego reportażu i ze względu na wygląd otoczenia, zdjęcia nie będą od siebie odbiegać. Warto więc o to zadbać, a łatwym rozwiązaniem będzie wynajęcie apartamentu, gdzie przygotujecie się we dwoje (pamiętajcie, to nie znaczy wspólnie). Zagwarantujecie fotografowi (ale i np. kamerzyście) dobre warunki i pozwolicie w pełni wykorzystać ich czas pracy, tak by nie musieli spieszyć się z jednego miejsca w drugie, a tym samym będziecie bardziej zadowoleni z pięknych zdjęć.

 

Po sfotografowaniu przygotowań, first looka, a także błogosławieństwa, udaję się swoim transportem do miejsca, gdzie złożycie sobie przysięgę. Tam niezauważenie dokumentuje to podniosłe wydarzenie.

Gdy ostatni goście skończą składać Wam życzenia, udaję się na miejsce wesela. Tam pracuje do oczepin (maksymalnie do godziny 1:00). Pamiętajcie, że w czasie wesela warto poświęcić chociaż 15-20 min na mini sesję (najlepiej w czasie złotej godziny, czyli godzinę przed zachodem słońca), żadna para nie żałuje, że na chwilę urwała się z wesela, tak by odetchnąć i móc utrwalić świeże emocje na zdjęciach.

Jeśli chcecie zdjęcia grupowe to ważne abyście wcześniej mi to zakomunikowali. Istotne jest również, aby taką informację przekazać innym usługodawcom, tak aby wszystko odpowiednio zgrać - przede wszystkim Dj'owi czy wodzirejowi.

2. Jak według ciebie możemy przygotować się do tego, aby zdjęcia z naszego dnia były jak najlepsze?
Oprócz wspomnianej wcześniej wskazówki, na wynajęcie apartamentu, warto uprzątnąć miejsce przygotowań z wszelkich niechcianych i źle wyglądających dodatków (typu opakowania po butach, reklamówki, torby, walizki itp.) jeszcze przed przyjazdem fotografa.

Ważne jest by w miejscu, w którym będziecie się przygotowywać było dużo naturalnego światła, więc jeśli macie do wyboru powiedzmy dwa pokoje, w których możecie się przygotować, najlepiej byłoby wybrać to, które ma lepsze oświetlenie (większe okno, jasne ściany). Sztuczne światło generowane przez żarówki nie będzie mile widziane.

Kilka dni przed całym wydarzeniem dostaniecie ode mnie maila, co warto dodatkowo ze sobą zabrać na przygotowania, abym mogła uwiecznić to na zdjęciach (np. zaproszenie).

Najważniejsze jednak to to, żebyście zapomnieli o stresie i się wyluzowali. Dużo lepiej wyjdziecie na zdjęciach podchodząc do całej sytuacji ze spokojem.


3. Czy pracujesz sam/a? Kto wykona nasze zdjęcia?
Ja pracuję sama, na spotkaniu widzicie się ze mną, tak jak na samym ślubie i weselu - to ja wykonuje zdjęcia. Jeśli chodzi o selekcję i obróbkę zdjęć, to również stoję za nią ja. W skrócie sama tworzę swoją firmę, nie ma osób trzecich.

Pamiętajcie jednak, że nie zawsze tak jest, więc warto zapytać swojego fotografa już na pierwszym spotkaniu, kto dokładnie wykona Wasz reportaż i ważne by dokładnie prześwietlić jego portfolio, tak by nie okazało się później, że oczekiwaliście zupełnie czego innego.

4. Nie umiemy i nie lubimy pozować, jakie masz dla nas rozwiązanie?
Nie przejmujcie się. Tylko dla profesjonalnych modeli stanie przed aparatem czy kamerą jest czymś naturalnym. Od Was nikt nie będzie tego wymagać.
Najważniejsze jest to, tak jak pisałam wyżej, aby podejść do wszystkiego na luzie i bez zbędnej spiny.
Będę starała się złapać Was w sytuacjach zupełnie naturalnych i niepozowanych. Naturalność jest ponadczasowa i najlepiej wygląda na zdjęciach.


5. Czy posiadasz kurs liturgiczny?
Tak, posiadam kurs liturgiczny.

6. Co się stanie jeśli zepsuje się sprzęt lub nie będziesz mógł/mogła pojawić się na naszym ślubie?
W razie awarii sprzętowej dysponuje dodatkowym aparatem, lampą czy też dodatkowymi kartami pamięci. Staram się przewidzieć każdą możliwą sytuację kryzysową, to do mnie należy jej rozwiązanie, co macie zapewnione w umowie.

Jeśli wydarzy się coś, co uniemożliwi mi pojawienie się na Waszym ślubie, na długo przed jego terminem, poinformuje Was o tym najszybciej jak to możliwe i wtedy wspólnie zadecydujemy czy chcecie mojej pomocy w znalezieniu zastępstwa czy też po prostu rozwiążemy naszą umowę.
Jednak abym nie pojawiła się nie uprzedzając o tym wcześniej musiałoby zdarzyć się coś bardzo złego i losowego, na co kompletnie nie miałabym wpływu, więc myślę, że szanse są bardzo małe na takie zrządzenie losu.
Do tej pory nie było takich sytuacji.

7. Ile będziemy czekać na gotowe zdjęcia? I dlaczego tak długo?
Termin na oddanie zdjęć, jaki zawieram w swojej umowie to 3 miesiące od daty Waszego ślubu.

Jest to taki, a nie inny okres czasu, bowiem zakładam w nim nieoczekiwane przeciwności losu, które mogłyby utrudnić mi szybsze oddanie zdjęć, a także najzwyczajniej w świecie nie pracuję na wyłączność i nie jestem w stanie zrobić wszystkich zdjęć na raz.

Musicie być wyrozumiali, bowiem czas taki pozwala mi w stu procentach dopieścić Wasze zdjęcia i jednocześnie na pewno oddać je w terminie.


8. Czy dostaniemy również zdjęcia surowe?
Nie. To ja dokonuję selekcji zdjęć, po czym poddaje je autorskiej obróbce. Zdjęcia surowe są pozbawione odpowiednich kolorów i kontrastu, który nadaje im dopiero w obróbce. Nie chcę więc (i uwierzcie mi, że Wy też nie chcecie) oddawać Wam takich zdjęć.

9. Dokąd jesteś w stanie dojechać na nasz ślub?
Jestem mobilna i żadna odległość nie stanowi dla mnie problemu.
Jeśli chcecie, abym dojechała do miejscowości oddalonej ponad 100 km od mojego miejsca pobytu (Góra, dolnośląskie), należy doliczyć koszty dojazdu - 1 PLN za każdy dodatkowy kilometr.

8. Jaki jest twój styl i czego możemy oczekiwać po twoich zdjęciach?
Chcę pracować w stylu reportażowym i do tego dążę. Co za tym idzie nie tworzę zdjęć, na których wszyscy są sztywno ustawieni (oczywiście pomijając zdjęcia grupowe). Bądźcie sobą. Możecie więc spodziewać się wielu kadrów, o których byście wcześniej nie pomyśleli.

Ponadto warto abyście kilkakrotnie obejrzeli moje portfolio, dzięki czemu będziecie wiedzieli jak wyglądają zdjęcia wychodzące spod mojej migawki, a następnie obróbki. Nie ma możliwości, abym miała pracować w niezgodzie z samą sobą, co oznacza tylko tyle, że oddaje takie a nie inne zdjęcia i nie zmienię ich po oddaniu.

 

9. Czy wykonujesz też sesje narzeczeńską?
Oczywiście! Jest to bardzo dobry pomysł na oswojenie się z Waszym fotografem i aparatem. Gdy się lepiej poznamy przed tym najważniejszym wydarzeniem, później pójdzie dużo prościej i mniej będziecie się stresować.
Dla par, które zdecydują się podpisać ze mną umowę na reportaż ślubny, jest specjalna zniżka na sesję narzeczeńską :)
Odsyłam Was też do mojego wcześniejszego wpisu na blogu, na temat właśnie takiej sesji.

 

 

10. Co z sesją plenerową?
W moich ofertach znajdziecie dwie możliwości, albo sesje wykonam w dniu ślubu, albo w innym terminie. Wszystko zależy od Was.

Jeśli wybierzecie inny termin, to będziemy musieli się wspólnie zgrać i wybrać miejsce. Miejsce to zapewne wybierzemy po małej burzy mózgów. Fajnie, jeśli to będzie miejsce które dla Was coś znaczy i jest wyjątkowo bliskie Waszemu sercu.

Jeśli będziecie mieć problem ze znalezieniem odpowiedniego miejsca, służę pomocą.
Otwarta jestem również na propozycje sesji plenerowych za granicą.

11. W przypadku gdy jedno z Was jest obcojęzyczne, warto spytać czy Wasz fotograf zna chociażby angielski?
Ja posługuje się językiem angielskim w stopniu zaawansowanym, a także włoskim w stopniu średniozaawansowanym.

12. Jesteśmy zainteresowani współpracą z tobą, jak możemy się skontaktować?
Na stronie wystarczy wejść w zakładkę Kontakt, wypełnić formularz i czekać na odpowiedź ode mnie :) Staram się odpowiadać jak najszybciej to możliwe.

 

Paulina

 

Kilka pytań do fotografa ślubnego - co musisz wiedzieć

17 listopada 2020