Odwiedź mnie i tu:

Fotografia ślubna

 

DSC_7798

 

 

Romantyczny piknik we dwoje

 

DSC_2271

 

DSC_8247

 

Jeśli tu trafiliście, to znaczy, że jesteście na etapie poszukiwania fotografa na Wasz wielki dzień. Zastanawiacie się pewnie jak tego dokonać
i czym się kierować przy jego wyborze. Otóż sprawa jest całkiem prosta, jeśli tylko rozłożymy kilka ważnych kwestii tego przedsięwzięcia na części pierwsze! Na pewno chcielibyście, aby ominęła Was foto drama, czyli problemy z późniejszym, a nawet i wcześniejszym, dogadaniem się z fotografem.

Ja tym mini poradnikiem, chciałabym Was ustrzec przed taką sytuacją. To ma być Wasz cudowny, niepowtarzalny dzień, którego nic nie powinno popsuć, a tym bardziej wspomnień o nim!

 

Na samym początku chciałabym zaznaczyć, że dzień Waszego ślubu i wesela, choćbyście zaplanowali go co do minuty, będzie zawierał kapkę, odrobinkę losowości i nieprzewidywalności. Każda Para Młoda powinna zdawać sobie z tego sprawę, bowiem tak jak nieprzewidywalny jest ten dzień, tak zdjęcia będą niepowtarzalne. Za pewne oglądacie dużo zdjęć, które posłużą Wam za inspirację w przygotowaniu tak wyjątkowego dnia, ale należy pamiętać i zdawać sobie sprawę z tego, że sprawy wydawać by się mogło błahe, takie jak rodzaj światła, kąt jego padania itp. nie zawsze pozwolą fotografowi odtworzyć klimat zdjęć, które być może przedstawiliście mu jako swoje wymarzone, albo nawet takie, które widnieją w jego portfolio.
Do czego dążę? Nie oczekujmy od fotografów kopii zdjęć z pinteresta czy instagrama, musimy zdawać sobie sprawę z niepowtarzalności tego wyjątkowego dnia i cieszyć się, że zdjęcia będą takie, jakich nie ma nikt inny. 

 

Kieruj się stylem fotografa! To zasada numer jeden. Miejcie w pamięci to, co napisałam wyżej, ale znajdźcie kogoś, kogo zdjęcia podobają Wam się wyjątkowo. Może uwielbiacie jasne, ciepłe kadry, nieco pozbawione kontrastu? A może takie, które są klimatycznie przyciemnione? Kwestia gustu! Jednak najważniejsze jest to, by nie pozostawić tej kwestii samej sobie, a później oczekiwać od fotografa, który ma w swoim portfolio ciemne kadry, kadrów jasnych i ciepłych. Zarówno Wy jak i fotograf, będziecie czuć nutkę niesmaku po takiej współpracy, a przecież nie o to w tym wszystkim chodzi. Dobrze, powiecie, co jak fotograf, którego zdjęcia wyjątkowo nam się podobają, nie mieści się w naszym budżecie? Otóż wiele par decyduje się
na przeorganizowanie swojego budżetu, bywa tak, że uświadamiają sobie zbędność danej atrakcji, a jednocześnie dochodzą do wniosku, że o wiele cudowniej byłoby mieć swojego wymarzonego fotografa na ślubie. Nie raz zdarzyło mi się wpaść na facebookowe posty, apelujące do par młodych, by te nie szczędziły na fotografa, gdyż najzwyczajniej w świecie "skąpy płaci dwa razy" - w tym przypadku nerwami i niezadowoleniem z wykonanej pracy. Do dzieła więc! Przestudiujcie dokładnie portfolia i wybierzcie to, które Wam się podoba! Pamiętajcie, Wam - nikomu innemu. 

 

Gdy już wybierzecie tego usługodawce, który jest z Waszych marzeń, warto dokładnie zapoznać się z jego ofertą i przedstawić też swoje oczekiwania co do niej. Pamiętajcie, że dużo fotografów ma elastyczne oferty, ale są też tacy, którzy stricte trzymają się wytyczonych przez swoją ofertę ram.
U mnie w ofercie znajdziecie dwie opcje, które pozostawiam otwarte i które możemy przedyskutować i dowolnie zmienić.  Nie pozostawcie niczego domysłom, niech wszystko stanie się jasne poprzez rozmowę - mailową, telefoniczną czy chociażby na skype'ie, zadajcie tyle pytań ile tylko przyjdzie Wam na myśl, a żeby żadnego nie zapomnieć, zanotujcie je sobie wcześniej - ja tak robię ;) Jeśli jakieś umknie jednak Waszej uwadze doślijcie je mailem! Ważne, aby wszystko czego oczekujecie finalnie zostało zawarte w umowie. 

 

Pozostaje również kwestia osobowości i chemii, między Wami i fotografem (mam na myśli tutaj przyjacielską chemię :D). Dlaczego ma to jakiekolwiek znaczenie? Otóż, fotograf, to taki ktoś, kto będzie Wam towarzyszył podczas większości tego wspaniałego dnia. Czyż nie sądzicie, że miło by było, gdybyście czuli w nim oparcie i osobę przyjaciela? Oczywiście, że wtedy byłoby cudownie! Dlatego uważam, że jeśli coś Wam nie styka na linii przyjacielsko-koleżeńskiej z takim usługodawcą, może warto go sobie odpuścić i poszukać kogoś, kto nadaje na tych samych falach?
Warto zwrócić uwagę na to już na etapie pierwszych rozmów ;) Gdy jednak wszystko pójdzie zgodnie z planem, nie zapomnijcie podzielić się z fotografem przybliżonym scenariuszem Waszego wyjątkowego dnia, tak by nie musiał się domyślać, kiedy ma być gotowy na tak ważny moment,
jak np. krojenie tortu! ;)

 

Ach tak, jeszcze umowa! Przeczytajcie ją na spotkaniu z fotografem, ponownie zadajcie wszelkie pytania, jakie tylko Wam się nasuną na myśl. Podpiszcie ją dopiero wtedy, gdy nie pozostawia żadnych wątpliwości. Dobra umowa jest czytelna i zrozumiała. Wydaje mi się oczywiste, ale jeszcze wspomnę, nie pozwólcie na niepodpisanie umowy! Bez umowy nikt nie da Wam gwarancji na to, że fotograf pojawi się na Waszym ślubie, a także nie będziecie w stanie udowodnić w żaden sposób, że ten dany usługodawca miał Wam oddać jakiekolwiek zdjęcia. Nie róbcie sobie tego!

 

Podsumowując najważniejsze jest to byście przekuli swoje oczekiwania w otwartą rozmowę z fotografem i kierowali się swoim serduchem, tym co Wam podoba się najbardziej. Warto również sprawdzić opinie o wstępnie wybranym przez Was usługodawcy - posługując się facebookiem, portalami ślubnymi czy chociażby wyszukiwarką Google. Nie pozostaje mi nic innego jak życzyć Wam powodzenia i zadowolenia ze współpracy z wybranym przez Was fotografem :)
 

Paulina

 

Jak uniknąć foto dramy - czyli czym się kierować w wyborze fotografa.

18 sierpnia 2020