W r ó ć

21 maja 2023

5 najczęściej popełnianych błędów przy wyborze fotografa ślubnego!

Jesteście na etapie przygotowań i zapewne zalewa Was fala reklam - to normalne. Jednak, pamiętajcie aby zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, aby nie popełnić najczęściej popełnianych błędów :)

Zimne ognie na weselu

 

1. Nie każdy fotograf wykonuje takie same zdjęcia, to znaczy każdy fotograf ma jakiś określony styl. Wybór fotografa tylko pod kątem, tego że jest fotografem to błąd. Zapoznajcie się z pełnym portfolio fotografa - obejrzyjcie kilka reportaży w całości - abyście mogli zdecydować, czy jego/jej styl w pełni Wam odpowiada. Styl to nie tylko kolory, to również rodzaje ujęć jakie fotograf oferuje (np. pozowane lub reporterskie).

 

 

2. Kierowanie się wyłącznie ceną to błąd, który może Was słono kosztować. Jak mówi przysłowie „skąpy płaci dwa razy” - zastanówcie się ile profesjonalnego fotografa kosztuje jego działalność i cała oprawa Waszej usługi (zarówno od strony technicznej, jak i wizualnej). Czym się więc kierować? Stylem, który Wam odpowiada, a także osobowością fotografa, dzięki której będziecie czuli się jak starzy przyjaciele :)

 

 

3. Wybór swojego znajomego na fotografa - ile to ja już słyszałam historii, o tym jak ktoś taki "zgubił zdjęcia", nie włożył karty pamięci, bo zapomniał, albo zapomniał zrobić zdjęć w danym momencie, bo po prostu był gościem i akurat był zajęty czymś innym. Jeśli chcecie uniknąć takich stresów, wybierzcie profesjonalistę. Dzięki temu będziecie mieć pewność, że każdy najważniejszy moment ślubu i wesela został uwieczniony, a przede wszystkim zdjęcia zostaną Wam dostarczone "całe i zdrowe" ;)

 

 

4. Niepodpisanie umowy z fotografem (dotyczy również innych wykonawców) - pamiętajcie, że umowa to podstawa, bez niej fotograf może po prostu nie pojawić się na Waszym ślubie i nie udowodnicie mu, że miał akurat u Was robić zdjęcia. Profesjonalista sam będzie chciał podpisać z Wami umowę. 

 

5. Nieokreślenie swoich oczekiwań - nie każdy fotograf robi np. zdjęcia grupowe czy zdjęcia z gośćmi i to wynika z jego polityki pracy i stylu, dlatego wcześniej powinniście mówić o ujęciach, na których Wam zależy, ale dotyczy to także innych sytuacji w trakcie wesela. Jeśli zaś będziecie oczekiwać niemożliwego w przekonaniu tego fotografa, będziecie zawiedzeni. Pamiętajcie, żeby jasno komunikować swoje potrzeby. Szczera rozmowa, określenie swoich potrzeb i budżetu, będzie dobrym punktem wyjścia, aby nie popełniać powyższych błędów. 

 

Jeśli chcesz być zadowolona ze swoich ślubnych zdjęć i współpracy z fotografem - przemyśl jego wybór, znajdź zdjęcia, które Ci się podobają i szukaj kogoś, kto takie tworzy! Uwierz mi - na polskim rynku jest wielu świetnych fotografów, więc na pewno znajdziesz coś dla siebie!